GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 5806034
*
nr 580 6034
Fat
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:18:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 01:11:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
2034 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:49
-
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:41
-
8234 Fat
2 st + skål, Kina. Diameter: 8,5-14,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:13
-
8090 Fat
Rörstrand. Längd: 38cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
2010 Kopp med fat &..
silver. Höjd: 14 cm, Dia 14, vikt: 490g ca
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
27 maj kl 18:51
-
8229 Koppar med fat..
2 st, Kina. Höjd: 7 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:05
*
Fat
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6034
Fat
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 01:11:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
2034 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:49 -
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:41 -
8234 Fat
2 st + skål, Kina. Diameter: 8,5-14,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:13
-
8090 Fat
Rörstrand. Längd: 38cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50 -
2010 Kopp med fat &..
silver. Höjd: 14 cm, Dia 14, vikt: 490g ca
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
27 maj kl 18:51 -
8229 Koppar med fat..
2 st, Kina. Höjd: 7 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:05